UNBR Proces Verbal privind selecția experților (avocați) pentru Activitatea 2 din cadrul proiectului JUST ACCESS

PROCES VERBAL

privind selecția experților (avocați) pentru Activitatea 2 din cadrul proiectului Program de educație și asistență juridică pentru îmbunătățirea accesului cetățenilor la justiție – JUST ACCESS

Comisia de selecție (în continuare „Comisia”), numită în baza Deciziei emisă de Uniunea Națională a Barourilor din România, pentru selecția experților-avocați pentru activitățile 2.2. și 2.3. din Proiect, conform anunțului de selecție publicat la data de 8 februarie 2019 este formată din:

1. Rodica Constantinovici, membru al Comisiei
2. Veronica Morecuț, coordonator workshopuri în cadrul Proiectului
3. Irena Nedelea, expert comunicare în cadrul Proiectului, secretar al Comisiei

Depunerea candidaturilor s-a realizat în perioada 08 – 22 februarie 2019.

Comisia s-a întrunit în perioada 05-11 martie 2019, pentru evaluarea dosarelor transmise de candidați.

Comisia a constatat că au fost depuse un număr de 101 de candidaturi pentru cele 2 activități de către avocații din barourile cuprinse în lista de mai jos.

Nr. crt. BAROUL
1. Alba
2. Argeș
3. Bacău
4. Bihor
5. Botoșani
6. Brașov
7. București
8. Buzău
9. Călărași
10. Cluj
11. Constanța
12. Dâmbovița
13. Dolj
14. Galați
15. Giurgiu
16. Gorj
17. Harghita
18. Hunedoara
19. Ialomița
20. Iași
21. Ilfov
22. Neamț
23. Olt
24. Prahova
25. Satu-Mare
26. Sibiu
27. Suceava
28. Teleorman
29. Tulcea
30. Vaslui
31. Vâlcea
32. Vrancea

În urma evaluării dosarelor, avându-se în vedere, acolo unde a fost posibil, opțiunile exprimate de candidați prin scrisorile de intenție, experții selectați și repartiția acestora pe activități rezultă din listele de mai jos:

Nr. crt. Județul în care are loc activitatea Nume prenume – Expert-avocat IEC (DGASPC și licee)
1. Alba Varmaga Mirona
2. Arad Oros Marina
3. Argeş Pană Ramona
4. Bacău Bulai Leonard
5. Bihor Oros Marina
6. Bistriţa-Năsăud Tod Ramona
7. Botoşani Abdulbaki Dana Elena
8. Braşov Orbu Andreea
9. Brăila Stroe Adriana
10. Bucureşti, sector 2 Dogărescu Cristina
11. Bucureşti, sector 3 Cenușă Gabriela
12. Bucureşti, sector 4 Mușat Cristian-Ionuț
13. Bucureşti, sector 5 Caracas Carmen
14. Bucureşti, sector 6 Costache Mia Larisa
15. Buzău Murea Marius
16. Caraş-Severin Spirea Mariana
17. Călăraşi Popescu Valentina
18. Cluj Dumbrăveanu Diana
19. Constanţa Corbeanu Florica
20. Covasna Joița Ovidiu
21. Dâmboviţa Stroilă Alina
22. Dolj Sandu Adriana
23. Galaţi Guriță Gabriel
24. Giurgiu Tudor Oana-Ralu
25. Gorj Homescu Florin
26. Harghita Szabo Alina
27. Hunedoara Priescu Călin
28. Ialomiţa Ianc Ion
29. Iaşi Burcoveanu Laura
30. Ilfov Mitran-Costache Oana
31. Maramureş Abdulbaki Wand Alexandru
32. Mehedinţi Andriescu Luminița
33. Mureş Joița Ovidiu
34. Neamţ Nichifor Mihaela
35. Olt Murguleț Maria
36. Prahova Marinescu Delia-Mihaela
37. Satu-Mare Ressler Ștefan
38. Sălaj Ressler Ștefan
39. Sibiu Popovici Florin
40. Suceava Tîrnovan Oana-Raluca
41. Teleorman Cornea Georgeta-Gabriela
42. Timiş Homescu Florin
43. Tulcea Cojocaru Lidia
44. Vaslui Dima Daniela
45. Vâlcea Bondrea Stanca Amalia
46. Vrancea Coman Daniela-Anișoara
Nr. crt. Expert-avocat componenta educație universitară Baroul în care este înscris avocatul
1. Călin Livia Dolj
2. Chiriac Luminița Iași
3. Chițea Marilena -Diana București
4. Dinu Mădălina Ilfov
5. Ghencea Anca București
6. Udriște Ana-Maria București

Conform criteriilor de departajare din anunțul de selecție, în situația în care au existat doi sau mai mulți candidați eligibili care au optat pentru aceeași activitate și în situația în care candidații au fost selectați pentru celelalte activități din cadrul Proiectului, aceștia au fost înscriși pe o listă de rezervă, urmând a fi distribuiți în cazul în care unul dintre avocații repartizați ar fi în imposibilitate de participare. De asemenea, pentru activitățile desfășurate în zona unor Barouri unde nu au existat candidaturi, selecția și distribuirea experților a fost realizată dintre candidații din Barourile învecinate.

Baroul în care este înscris avocatul Nume și prenume
Argeş Dimcea Cristina
Horjescu Marius
Bacău Chiciu Laurențiu
Botoşani Goras Simona
Bucureşti Roca Laura
Zaharia-Mănescu Daniela
Timofte Monica-Ștefania
Gherasim Andrei-Gheorghe
Saveli Andreea Mădălina
Vasile Mihaela
Marcusohn Victor
Răchită Cristina Gabriela
Stroiu Anca
Samoilă Dumitru Irinel
Serghe Cătălina
Drăguinea Doina
Ana Raluca-Mihaela
Voicescu Constantin
Bărbuceanu Florin
Ciobanu Mihail
Chiriac Codruț-Ionuț
Mihalcea Alexandru
Gagu Camelia
Tamaș Ramona
Catea Roxana
Șaperea Cristian
Cluj Tod Ramona Valeria
Rusu Adrian-Samuilă
Dolj Popescu Aura-Lucia
Sandu Adriana
Filip Irina
Iancului Florin
Icu Mihai
Manafu Sorin
Vînătoru Maria Magdalena
Ciovica Luca Virginia
Giurgiu Paunica Iulian
Azoiței Florina-Carmen
Cojocaru Laura
Dinu Andreea Valentina
Lupu Mirela
Ialomiţa Draganoiu Mariana
Ciupercă Aurelia
Trandafir Simonica
Ilfov Mănescu Mirela
Neamţ Merlusca Mirela Liusiana
Olt Pirciu Georgeta Simona
Sibiu Orga-Dumitriu Gina
Târșia Andreea Corina
Tulcea Constantin Corina
Vaslui Cehan Anucuța
Vâlcea Pătruț Sorin
Vrancea Pușcașu Viorica

De asemenea, cele două candidaturi listate mai jos nu îndeplinesc condițiile tehnice, motiv pentru care au fost respinse.

Nicolescu Dragoș-Bogdan Dosar incomplet
Popescu Brindușa-Doina Dosar depus la data de 25.02.2019

Drept pentru care s-a încheiat prezentul proces verbal, astăzi, 13 martie 2019.

1. Rodica Constantinovici, membru al Comisiei
2. Veronica Morecuț, coordonator workshopuri în cadrul Proiectului
3. Irena Nedelea, expert comunicare în cadrul Proiectului, secretar al Comisiei

NNDKP

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here